Přístupové systémy

Úvod

     Přístupové sytémy funkčně doplňují systémy domácích telefonů a videotelefonů. Jejich hlavním úkolem je umožnit oprávněným osobám přístup do chráněných objektů a naopak osobám neoprávněným vstup zamezit. V praxi přístupové systémy nahrazují klíče. Pro vstup do domu tedy nepoužíváte klíč, ale elektronický čip.

Jak to vlastně funguje

     Obytný dům je vždy vybaven minimálně jedněmi vstupními dveřmi, kterými uživatelé bytů a jejich návštěvy do domu vstupují. Vstupní dveře jsou standardně vybaveny dveřním kováním typu "koule-klika", které zbraňuje nepovolaným osobám vstup do domu. Je-li dům vybaven systémem domácích telefonů, je umožněno návštěvě uživatele konkrétního bytu na požadovaného uživatele zazvonit a ten může s návštěvou hlasově nebo i vizuálně (v případě instalace videotelefonů) komunikovat. Jsou-li vstupní dveře vybaveny elektrickým zámkem (nebo jiným zařízením, které automaticky vstupní dveře otevře), může uživatel návštěvu do domu dálkově vpustit.

     Vstupuje-li uživatel bytu do domu, standardně si vstupní domovní dveře otevírá klíčem. Bohužel použití klíče je velmi rizikové, a to z mnoha důvodů. Prvním důvodem je skutečnost, že při ztrátě klíče v okolí domu může ztracený klíč kdokoliv opakovaně a dlouhodobě zneužívat pro neoprávněný vstup do domu. Druhým důvodem je skutečnost, že klíče jdou podle originálu relativně snadno přidělat a to bohužel platí i pro klíče s registrační kartou. Nelze tedy například zajistit, že podnájemník po ukončení podnájmu vrátí majiteli bytu veškeré klíče. Dalším důvodem je realativně snadná možnost poškození zámkové vložky (zalomený klíč, úmyslné poškození atp.).

     Lékem na uvedené neduhy klasických přístupových systémů postavených na klíčích a zámcích jsou elektronické přístupové systémy. Tyto systémy lze relativně jednoduše instalovat do objektů s funkčním systémem domácích telefonů, ale lze je instalovat i zcela samostatně. Pro přístup do domu se používá elektronický čip, který v sobě nese jedinečnou a neopakovatelnou informaci - číslo čipu. Při příchodu do domu stačí přiložit čip ke čtečce, která ve zlomku vteřiny předá informaci o čipu řídicí jednotce. Tato řídicí jednotka porovná číslo přiloženého čipu se svou vnitřní databází a dojde-li ke shodě (oprávněnost čipu vyvolat akci), řídicí jednotka vyšle signál pro otevření elektrického zámku, který otevře vstupní dveře do domu. U objektů, kde je více dveří a ke kterým mají mít přístup různí uživatelé lze nastavit velmi snadno přístupová práva (obdobně jako u systémů s generálním klíčem). Lze definovat kam který uživatel smí a kam ne. Tato pravidla lze měnit přeprogramováním řídicích jednotek. Když uživatel bytu ztratí čip, stačí tuto záležitost oznámit správci domu. Správce domu vystaví uživateli čip nový a původní v systému zablokuje. Když tento zablokovaný čip kdokoliv najde v okolí domu, do chráněného objektu se díky němu nedostane.

Aktuálně si web prohlíží...

Právě přítomno: 15 hostů a žádný člen

  • Počasí Praha +

    Radar bouřky
  • Aktuální čas +

    Přesný čas
  • Kdo má dnes svátek +

    kalendář jmen
  • 1